Maker’s Mark

MAKER’S MARK

Maker’s Mark je burbon koji se proizvodi u Loretto, Kentucky. Proizvodnja je počela 1954. godine, a prve boce sa karakterističnim voštanim pečatom su flaširane 1958. godine.

Pre  Maker’s Marka, porodica Samuels je proizvodila burbon pod nazivom TW Samuels u destileriji koju je osnovao Robert Samuels 1844. godine u Kentakiju. Nakon Drugog svetskog rata T. William Samuels Sr. stvorio je sopstveni recept za proizvodnju burbona.

U proizvodnji Maker’s Mark karakteristično je da se ne koristi raž kao deo smese. Većinski deo u smesi za proizvodnju destilata je kukuruz 70%, a uz njega sitan ječam 14%  i crvena ozima pšenica 16% .  Maker’s Mark odležava oko šest godina, flašira se i pušta u prodaju kada ljudi zaduženi za kontrolu kvaliteta se slože da je proizvod – destilat spreman.

 

 

 

 

Supruga T. Williams Samuelsa pokretača proizvodnje Maker’s Mark burbona, Margie Mattingly je dala ime burbonu, nacrtala etiketu i osmislila vosak na boci koji joj daje prepoznatljiv izgled. Sve boce imaju logotip S IV sa zvezdom, što simbolizuje :              S – Samuels;  IV – generaciju ; zvezda – farma Star Hill – porodična farma TW Samuels i destilerije pre postanka Maker’s Marka.

Burad sa burbomom odležavaju u skladištima i karakteristično je da se rotiraju tokom sazrevanja, što je važno jer burbon u buradima na vrhu skladišta sazreva različito od onih na dnu. Za šest godina odležavanja burbon isparava oko 30%         / udeo andjela /. Za razliku od drugih proizvodjača burbona dužinu odležavanja Maker’s Marka odredjuje ukus, a ne vremenski period. Posebno vruća ili hladna godina može imati veliki uticaj na ukus, tako da  Maker’s Mark u proseku odležava 5 ½ godina. Tokom odležavanja uzimaju se uzorci kako bi se osigurao kvalitet.