Provolone sir
Provolone sir pojavio se oko kraja 19. veka , kada je počeo da se proizvodi u južnim regionima Italije.
Radi se o starom siru od testenine filata (rastegnutog sirnog gruša) koji potiče iz Casilija kod Vezuva . Sirevi tipa Provolone se proizvode I u drugim zemljama. Najvažnije područje proizvodnje provolona danas je severozapadna Italija i grad Kremona. Provolone, provola i provoleta su verzije istog osnovnog sira.
Moderni Provolone sir se pravi od punomasnog kravljeg mleka, Proizvode se uglavnom u dolini reke Po odnosno u regijama Lombardija i Veneto . Proizvodi se u različitim oblicima : kao veoma velike kobasice koja može biti do 30 cm., u obliku zarubljene boce , a i obliku velike kruške .
Provolon je polutvrdi sir čiji ukus varira u velikoj meri od Provolone piccante ( oštar / pikantan ) , starosti od minimum četiri meseca i sa veoma oštrim ukusom , do Provolone dolce ( slatkog ) veoma blagog ukusa .
U Provolone piccante , karakterističan pikantni ukus je proizveden sa lipaze ( enzim ) potiče od koze . Verzija Dolče umesto toga koristi lipaze teleta .
Provolone sadrži velike količine kalcijuma i proteina, ali s druge strane, takođe je visok natrijum. Sir se slaže sa punim crnim vinom. Za stolom se može poslužiti s vrućim chutneysima, domaćim zapečenim hlebom.